IFORS Prize for OR in Development


• Awarded at the close of the IFORS Triennial Conference and carries with it a grand prize of US$4,000.00 and a runner-up prize of US$2,000.00;


• Criteria:

1. The paper describes a practical OR application in a developing country, conducted to assist a specific organization in its decision-making process, with original features in methodology or implementation.

2. If selected to be among the finalists, the entry should be presented by one of the principal authors during the IFORS Triennial Conference.

3. The paper includes some description of the application’s social context and its impact on the decision-making process or on the organization for which it was conducted. Where appropriate, the relevance of the country’s state of development to the study is addressed. A stress on developmental issues will be an important factor in the judging. Papers of a purely technical nature, or those which have no relevance in the developmental context, will not be considered.

4. Winners are selected on the basis of problem definition, creativity and appropriateness of approach, MS/OR content, stress on developmental issues, impact of the study, paper organization and structure and quality of written and (if selected as finalist) oral presentation.

Conference Prize Chair/Panel Winner Title of Paper
2020, XXII, Seoul, Korea TBA TBD TBD

Mikael Rönnqvist (Canada) – Chair
Peter Bell (Canada)
Guillermo Duran
(Argentina)
Mario Guajardo
(Norway)
Dick Larson
(US)
Ke Liu
(China)
Sue Merchant
(UK)
Victor Parada
(Chile)
Roman Slowinski
(Poland)
Jan Van Vuuren
(South Africa)

First Place: Sepideh Abolghasem,
Felipe Solano, Claudia D. Bedoya,
Lina P. Navas, Ana Paola Ríos,
Edwin A. Pinzón,
Andrés L. Medaglia,
Olga L. Sarmientoc
A Robust DEA-Centric Location Based Decision Support System for
Expanding Recreovia Hubs in
Bogota
Runner Up: Guo Tian-de,
Han Cong-ying, Zhao Tong,
A Yong, Bai Chao-chao,
Tang Si-qi, Wu Min
Optimization Models and Algorithms
For Fingerprint Recognition
2014 XX Barcelona Andres Weintraub (Chile) - Chair
Subhash Datta
(India)
Guillermo Duran
(Argentina)
Ke Liu
(China)
Sue Merchant
( UK)
Tatsuo Oyama
(Japan)
Mikael Rönnqvist
( Quebec)
Elise del Rosario
(Philippines)
Jan van Vuuren
(South Africa)
Leroy White
(UK)
First Place: Luiz Augusto Canito
Gallego de Andrade,
Claudio Barbieri da Cunha
Optimizing Ambulance Moveable
Station Location and Vehicle
Repositioning to Reduce Response
Times for the
City of São Paulo
Runner Up: Zheng Yu-jun,
Ling Hai-Feng, Xu Xin-Li,
and Chen Sheng Yong
Emergency Engineering Rescue
Scheduling and its Application
in Disaster Relief Operations in
China
2011, XIX,Melbourne Subhash Datta (India)
Jan Van Vuuren (South Africa)
Celso Carneiro Riberio
(Brazil)
Arjan Shahani
(UK)
Elise del Rosario
(Phillipines)
Theodor Stewart
(South Africa)
Hugo Scolnik
(Argentina-DC Chair)
Leroy White
(UK)
First Place: Joao Neiva de
Figueiredo
and Miguel Angel
Marca Barrientos
(Bolivia)

A Decision Support Methodology for
Increasing School Efficiency in
Bolivia's Low-Income Communities

Runner Up: Angel Luis Udias, David Rios Insua, Javier Cano and Hocine Fellag (Algeria) Cost Efficient Equitable Water
Distributionin Algeria: A
Bi-Criteria Fair Division
ProblemWith Network
Constraints
2008, XVIII, Sandton Paul Fatti (South Africa)
Irene Loiseau
(Argentina)
Joao Neiva de Figueiredo
(Brazil)
Theo Stewart
(South Africa – DC Chair) Arabinda Tripathy (India)
Leroy White
(UK)
First Place: Haouari M., Aissaoui N., Berrima K., Sherali H.D. and
Mansour F.Z.
(Tunisia)
Integrated aircraft fleeting and
routing at TunisAir.
Runner Up: Raad D., Sinske A. and Van Vuuren J. (South Africa) Robust multi-objective optimization
for water distribution system design
using a meta-meta-heuristic.
XVII, 2005, Hawaii Paul Fatti (South Africa)
Subhash Datta
(India)
Rafael Epstein
(Chile)
David Smith
(UK)
Theo Stewart
(South Africa)
John Vande Vate
(USA)
First Place: L. Melgarejo, J. Neiva
de Figueiredo and C.E. Fries
(Brazil)
A decision support methodology for
increasing public investment
efficiency in Brazilian agrarian
reform
Runners Up: M. Osman, H. Zaher
and D. El-Iraqi
(Egypt)
Cultural Heritage Management -
A goal programming application
to Wadilmeluk
Yindong Shen and J. Xia (China) Integrated bus transit scheduling
for Beijing bus group based on
regionalized operation mode
M. Negreiros Gomez, A.E. Xavier,
N. Maculan, A.F. Sampaio Xavier
and P. Michelon
(Brazil)
A framework of computational
systems and optimization models
for the prevention and combat of
dengue
XVI, 2002, Edinburgh Goutam Dutta (India)
Robert Abrams
(USA)
Elise del Rosario
(Philippine, DC Chair)
Paul Fatti
(South Africa)
Xiaoming Pan
(China)
Dominique de Werra
(Switzerland)
First Place: Rafael Epstein, Lysette Henriquez, Jaime Catalan,
Gabriel Y. Weintraub,
Cristian Martinez
(Chile)
A Combinational Auction Improves
School Meals in Chile Network
Service Scheduling and Routing
Second Place: G. Groves, J Le Roux
and Jan H Van Vuuren
(South Africa)
Network Service Scheduling
& Routing
XV, 1999, Beijing Goutam Dutta (India)
Robert Abrams
(USA)
Elise del Rosario
(Philippines, DC Chair) Xiang Sun Zhang (China)
Theo Stewart
(South Africa)
Nelson Maculan
(Brazil)
Jan Weglarz
(Poland)
First Place: Xikang Chen,
Xiaoming Pan, Cuihong Yang
(China)
Study of China Grain Output
Prediction
Runners Up: JH Van Vuuren,
Werner Grundling
(South Africa)
An Active Decision Support System
for Optimality in Open Air Reservoir
Release Strategies
Qingzhen Zhao (China) Application of OR in Agriculture
Management in China
XIV, 1996, Vancouver Jonathan Rosenhead (UK)
Claudio Bornstein
(Brazil)
Goutam Dutta
(India)
Sung Joo Park
(Korea)
Elise Del Rosario
(Philippines- DC Chair) Arabinda Tripathy (India)
Andres Weintraub
(Chile)
First Place: X-S Zhang and J-C Cui (China) A Project Evaluation System in the
State Economic InformationSystem
of China: An Operations Research
Practice in the Public Sector
Runners Up: RK Chaturvedi, K Bhattacharya and J Parikh (India) Transmission Planning for Indian
Power Grid: A Mixed Integer
Programming Approach
G Liu, J Xu, C Hi, B Zhou and
Q Ren
(China)
Operational Research and
Economic Development:
The Optimization of the
Ecological,Economic Development
for the Upper Reaches of the
Yangtze River (Changjiang)
XIII, 1993, Lisbon Jonathan Rosenhead (UK)
Roberto Galvao
(Brazil)
A.K. Shahani
(UK)
RVV Vidal
(Denmark)
Andres Weintraub
(Chile)
Nitin Patel
(DC Chair-India)
First Place: Goutam Dutta (India) A Linear Programming Model for
Distribution of Eliectrical Energy in
a Steel Plant
Runners Up: N.D. Pizzolato
(Brazil)
School Location: A Real Application
of the P-Median Model
A. Tripathy (India) Using OR/MS in Third World
Countries: Some Cases from
India
XII, 1990, Athens Roberto Galvao(Brazil) No winner  

XI, 1987, Buenos Aires

Bob Kavanagh (Australia) Nicolas Majluf (Chile) The National Assessment of Education in Chile